افزون بر ۲ میلیون گردشگر از سیستان و بلوچستان دیدن کردند – مجله غذا و سلامت

Posted by

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: ۲ میلیون و ۱۲۲ هزار و ۳۳۹ گردشگر از ۲۵ اسفند ۹۶ تا ۱۳ فروردین ماه جاری از جاذبه های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و دست ساز ( مجتمع های گردشگری، بین راهی، پارک ها) این استان دیدن کردند

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: ۲ میلیون و ۱۲۲ هزار و ۳۳۹ گردشگر از ۲۵ اسفند ۹۶ تا ۱۳ فروردین ماه جاری از جاذبه های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و دست ساز ( مجتمع های گردشگری، بین راهی، پارک ها) این استان دیدن کردند.

این سرزمین با داشتن افزون بر هزار و ۷۰۰ اثر تاریخی، فرهنگی و غیره در ۱۹ شهرستان یکی از استان های غنی کشور به لحاظ داشته های باستانی، تاریخی، فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که به گفته کارشناسان به اندازه یک کشور جاذبه تاریخی و گردشگری دارد.

علیرضا جلال زایی اظهار داشت: جاذبه های طبیعی با یک میلیون و ۶۴ هزار و ۶۷۳ نفر بازدید کننده بیشترین توجه گردشگران نوروزی سیستان و بلوچستان را به خود اختصاص داده است.

سواحل زیبای ماسه ای، شنی و صخره ای، آثار باستانی شهر سوخته و دهانه غلامان به عنوان تخت جمشید خشت و گلی، قلعه های باستانی، آب و هوای سرد و گرم، آبشارها و چشمه های آب گرم، باغات میوه های سردسیری و گرمسیری، نخیلات و مرکبات، غارها، رودخانه های پرآب و دشت و دمن سرسبز، سنگ نگاره ها، محوطه های تمدنی و تاریخی بخشی از جاذبه های تاریخی و گردشگری سیستان و بلوچستان است که هنوز برخی از آنها در کشور ناشناخته مانده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

سیستان و بلوچستان به عنوان خاستگاه و گنجینه ای ارزشمند از آثار و ابنیه های باستانی، تاریخ، طبیعت، تمدن، فرهنگ، آداب و سنن، گویش و اماکن جذاب و دیدنی با ظرفیت ها و توانمندی های نهفته و زیباییهای بکر تاکنون ناشناخته مانده است.

همچنین در این مدت ۷۱۶ هزار و ۱۸۴ نفر از مبادی ورودی شهرها، ۲۱ هزار و ۳۳۶ نفر از پایانه های مرزی و ۱۹ هزار و ۷۱۵ نفر از طریق فرودگاه وارد سیستان و بلوچستان شدند.

جلال زایی تصریح کرد: هشت هزار و ۴۱۴ نفر در این مدت از طریق راه آهن وارد سیستان و بلوچستان شدند.

وی مجموع اقامت کنندگان در تاسیسات گردشگری سیستان و بلوچستان را ۴۹۴ هزار و ۵۰۹ نفر ذکر کرد و گفت: اقامت گردشگران در این مکان ها امسال در مقایسه با پارسال ۲۰ درصد رشد داشته است.

این دیار کهن با یادگارهایی از نسل های چندین هزار سال پیش همچون شهر سوخته، دهانه غلامان، سنگ نگاره ها، قبرستانها و نخستین تمدن های بشری و قلعه های متعدد به جا مانده از دل تاریخ مایه افتخار ایران و ایرانی است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *